Współczesny rynek dynamicznie się rozwija a oczekiwania konsumentów względem jakości i funkcjonalności produktów stale rosną. Dlatego przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej muszą stale rozwijać swoje technologie i wdrażać innowacyjne rozwiązania, aby sprostać wymaganiom klientów. Automatyzacja linii produkcyjnych to proces robotyzacji produkcji, w celu jej optymalizacji i wzrostu wydajności procesów. Rozwiązania dostosowane są w pełni do procesów danego przedsiębiorstwa, dzięki czemu umożliwiają osiągnięcie maksymalnych korzyści z wdrożenia.
Czym jest automatyzacja linii produkcyjnych?
Automatyzacja produkcji to możliwość wykorzystania potencjału maszyn do realizacji procesów produkcji, z zachowaniem najwyższej jakości produktów oraz maksymalnej wydajności produkcji. Robotyzacja produkcji pozwala zminimalizować udział człowieka w procesach wytwórczych, przy jednczesnym zwiększeniu wydajności. W przeważającej większości są to rozwiązania szyte na miarę, dostosowane do specyfiki branży oraz procesu produkcji w danym przedsiębiorstwie. Pozwala to w pełni zoptymalizować procesy i spełnić wszystkie wymagania technologiczne i systemowe klienta.
Korzyści wynikające z automatyzacji linii produkcyjnych
Wykorzystywanie najnowszych technologii oraz rozwiązań automatycznych w procesach produkcji niesie za sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Wśród najczęściej występujących zalet, znajdują się:
- zwiększenie wydajności produkcji,
- minimalizacja błędów ludzkich w procesach,
- zapewnienie ciągłości i powtarzalności procesów,
- przejmowanie ciężkich i skomplikowanych zadań produkcyjnych przez maszyny i urządzenia,
- często większa precyzja wykonywanych czynności, wyższa jakość produktów,
- optymalizacja czasu produkcji,
- optymalizacja kosztów produkcji.
Maszyny i urządzenia w procesie automatyzacji
Nie istnieją żadne uniwersalne ciągi technologiczne, które przystosowane są do produkcji różnych wyrobów gotowych. Każdy ciąg technologiczny to zbiór maszyn, urządzeń i robotów produkcyjnych dostosowany do konkretnego procesu produkcji. Ciągi technologiczne projektowane są indywidualnie, dla konkretnego klienta, dzięki czemu są w stanie uwzględnić wszystkie charakterystyczne dla branży potrzeby. Większość nowoczesnych maszyn wspieranych jest i sterowanych za pomocą systemów informatycznych.
Automatyzacja linii produkcyjnych to ważna inwestycja w rozwój całej organizacji, którą poniekąd narzuca aktualna sytuacja na rynku. Automatyzacja procesów, nie tylko produkcyjnych, staje się pewnego rodzaju wymaganiem jakie należy spełnić, aby dotrzymywać kroku innym konkurentom.