Egzystencja współczesnego człowieka w krajach, o co najmniej średnim poziomie cyfryzacji, jest mocno sprzęgnięte z funkcjonowaniem internetu. Coraz większe obszary życia zostają podłączane do sieci. Praca, rozrywka, życie towarzyskie i społeczne w różnych aspektach zadomowiły się w niej na dobre. A co jeśli do internetu podłączymy otaczające nas przedmioty lub całe miasta?
Platformy Iot – co to takiego?
IoT to skrót od angielskiego terminu Internet of things. Za autora tego określenia uważa się Kevina Ashtona, który użył go po raz pierwszy w 1999 roku na zdefiniowanie sieci połączonych ze sobą przedmiotów. Oznacza to, że różne obiekty zostają podłączone do internetu i w ten sposób mogą przetwarzać i wymieniać między sobą informacje. Dotyczy to tak bliskich nam rzeczy jak sprzęt gospodarstwa domowego, produkty oświetleniowe czy grzewcze lub akcesoria, które mamy na sobie. Platformy IoT pełnią tutaj rolę łącznika pomiędzy poszczególnymi elementami i są zazwyczaj rodzajem oprogramowania.
Funkcje Platformy IoT
Każda platforma powinna zawierać niezbędne elementy umożliwiające jej efektywną pracę i odpowiadające za pełnione przez nią funkcje, takie jak komunikacja, zarządzanie urządzeniami i procesami, wizualizację danych, bezpieczeństwo użytkowania, a także analizę zbieranych informacji oraz ich przechowywanie. Platformy IoT łączą wiele różnych elementów dlatego istotne jest, aby pobierane przez nie dane, mimo początkowych różnic, miały wspólny format. W rzeczywistości ciągłych zmian, platforma dba o bieżącą aktualizację oprogramowania oraz przesyłanie poleceń do poszczególnych urządzeń. Ważną funkcją jest analiza dostępnych danych oraz przedstawianie ich użytkownikowi w postaci graficznej oraz umożliwienie ich integracji z zewnętrznym oprogramowaniem.
Zastosowanie
Platformy IoT maja szerokie zastosowanie praktyczne. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach gospodarki, a ekonomiści zauważają ich rosnący potencjał. Inteligentne samochody, domy, budynki, a nawet całe miasta sterujące swoją infrastrukturą, zasobami energetycznymi czy systemami zdrowia nie są już fantastyką naukową. Zastosowanie znajdują one na przykład w monitorowaniu wolnych miejsc parkingowych, sterowaniu sygnalizacją świetlną czy wykrywaniu przestępstw. Na coraz szerszą skalę wykorzystuje się je w przemyśle między innymi do monitorowania procesów produkcyjnych, oszczędzania i ekonomicznego wykorzystania energii, a także do zarządzania przedsiębiorstwem jako całością. Platformy IoT sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest stały, precyzyjny monitoring i przeciwdziałanie zagrożeniom, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych katastrof czy klęsk żywiołowych.