Idąc śladem najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, również w Polsce, cyfryzacja przemysłu nie powinna być tematem obcym. Automatyzacja procesów produkcyjnych jest z całą pewnością wyznacznikiem, jakim powinniśmy się kierować, aby polska branża przemysłowa podążała za światową konkurencją. Nie da się zaprzeczyć, iż powiązana jest z dużymi inwestycjami w przedsiębiorstwach, jednak zapewnia również ogromną szansę na rozwój oraz optymalizację kosztów produkcji.
Dotychczas stosowany tradycyjny proces produkcyjny w przedsiębiorstwach zdany na pracę ludzką przede wszystkim jest mniej wydajny, aniżeli proces z zastosowaniem technologii mechanicznych. Dodatkowo, występują częste problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, którzy generują przy tym wysokie koszty zatrudnienia. Niezautomatyzowane przedsiębiorstwa są również narażone na produkcję wyrobów o niższej jakości, częściej zwracanych w drodze reklamacji, a co za tym idzie generujących dodatkowe koszty, jak i mogące się pojawić opinie o braku profesjonalizmu marki.
Automatyzacja przemysłowa polega na usprawnianiu procesów technologicznych w celu zwiększenia wydajności produkcyjnej. Takich zadań podejmują się profesjonalne przedsiębiorstwa, które zajmują się wdrażaniem zaawansowanych technologicznie mechanizmów. W celu usprawnienia procesów produkcji, wdrażają swoje rozwiązania kompleksowo, od instalacji systemów, przez szkolenia dla pracowników, po opiekę i doradztwo po uruchomieniu. Automatyzacja linii produkcyjnych opiera się o nowoczesną technologię komputerową, która umożliwia całkowity nadzór oraz kontrolą nad produkcją. Takie zaawansowane rozwiązania mają swoje zalety niewątpliwie w:
- Usprawnieniu procesu produkcji – automatyzacja ma wpływ na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Nierzadko, automatyzacja linii produkcyjnych umożliwia wykonywanie czynności niemożliwych do realizacji przez człowieka.
- Optymalizacji kosztów – związana jest z większą efektywnością pracy oraz niższymi kosztami produkcji. Dzięki temu szybko można oczekiwać zwrotów z inwestycji.
- Zwiększeniu możliwości produkcyjnych – zaprogramowany według schematu automatycznie działający system maszyn jest niezwykle precyzyjny, pozwala na minimalizację braków produkcyjnych, wykluczając przy tym błędy pracy rąk ludzkich.
- Zwiększeniu bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych – automatycznie działające linie produkcyjne w znacznym stopniu ograniczają wypadki, a także pracę w szkodliwych warunkach.
Automatyzacja linii produkcyjnych zdecydowanie przoduje nad tradycyjnymi rozwiązaniami i niezaprzeczalnie, inwestycje poniesione na poczet nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach produkcyjnych stanowią obecnie jedyny kierunek do rozwoju firm oraz dorównywaniu konkurencji.