Platformy IoT – jakie rozwiązanie wybrać na swój własny użytek?

Platformy IIoT Przemysł 4.0

Zdecydowanie, bardzo mocno zauważalnym trendem jest zwiększanie się ilości wdrożeń zaawansowanych platform IoT na całym świecie. Jest to więc rozwiązanie przyszłościowe, które w wielu przypadkach jest naturalnym krokiem w rozwoju firmy. Czym są takie platformy w praktyce? Najprościej i najogólniej można określić je jako zaawansowane oprogramowanie, które skupia w sobie wiele różnych elementów, jakie składają się na system Internetu Rzeczy.

Platforma jest więc pewnym łącznikiem, który umożliwia procesy zarządzania, komunikacji, analityki zbieranych na bieżąco informacji, a także możliwości przedstawiania ich w postaci wizualizacji. Taki centralny system ułatwia pracę w wielu przedsiębiorstwach, systematyzuje ją i pozwala na szybsze podejmowanie decyzji. Platformę można też zintegrować z różnego rodzaju oprogramowaniem zewnętrznym, co daje tak naprawdę nieograniczone możliwości jej stosowania w każdej branży, niezależnie od jej specyfiki. Wdrożenie takiej platformy jest więc procesem ucyfrowienia się przedsiębiorstwa.

Jaką platformę wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie?

Szybko można się zorientować, że istnieje przynajmniej kilka najpopularniejszych platform IoT od wiodących producentów oprogramowania, a w praktyce interesując się właśnie takimi rozwiązaniami znajdziemy ich co najmniej kilkanaście. Na wyróżnienie zasługuje Google Cloud IoT, ARTIK Cloud będącym rozwiązaniem od Samsunga, Microsoft Azure IoT czy też IBM Watson IoT. Wszystkie te platformy odrobinę się od siebie różnią i mają swoją specyfikę. Kluczem do sukcesu jest więc dopasowanie specyfiki platformy do specyfiki firmy, w której ma zostać wdrożona.

Pierwszym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę jest miejsce, w którym platforma ma zostać wdrożona. Są platformy bardziej nastawione na przemysł, a także platformy konsumenckie. Są takie, które sprawdzą się dla firm transportowych, a także takie, które przede wszystkim stawiają na komunikację pomiędzy oddziałami rozsianymi na większym terenie. Żeby więc dokonać wdrożenia, z którego faktycznie będziemy zadowoleni, trzeba posiadać pewną wiedzę specjalistyczną, gdyż ewentualne awarie, jakie mogą wystąpić już na etapie korzystania z takiego rozwiązania mogą oznaczać dla firmy spore straty.

Oczywiście platforma IoT powinna być produktem sprawdzonym i polecanym przez innych, najlepiej więc zdecydować się na rozwiązanie od renomowanego producenta oprogramowania, która to platforma już od jakiegoś czasu jest dostępna na rynku. Ewentualnymi aspektami związanymi z taką platformą jest też to, czy jest ona elastyczna, czy można dopasować ją do specyfiki swojej firmy oraz czy daje możliwość wprowadzania integracji zewnętrznych, jeśli takie będą potrzebne. Platforma musi rozwijać się razem z firmą, musi dotrzymywać jej kroku i wspomagać jej działanie we wszystkich jej aspektach.